تبلیغات
ماکیان - بیماری نیوکاسل
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

.

بیماری نیوکاسل

 

عامل بیماری:

پارامیکسوویروس تیپ 1. عامل این بیماری در PH اسیدی توانایی مقاومت ندارد و غیر فعال میشود. همچنین در موادی مانند فرمالین و فنول ها غیر فعال میشود. لازم به ذکر است که عامل این بیماری برای مدت زمان نسبتا طولانی در دماهای بالا بخصوص در مدفوع زنده می ماند . عامل این بیماری در مدت سی دقیقه در دمای شصت درجه سانتی گراد و در مدت زمان سه ساعت در پنجاه و شش درجه سانتی گراد غیر فعال میشود .

تقسیم بندی عامل از نظر حدت:

 • سویه فوق حاد یا Velogenic: در تزریق به جنین تخم مرغ در کمتر از 60 ساعت باعث مرگ جنین می شود.
 • سویه mesogenic: حدتش کمتر بوده و بیشتر از 90 ساعت طول می کشد تا بتواند جنین ها را تلف کند.
 • سویه Lentogenic : بدون حدت بوده و بیشتر از 90 ساعت طول می کشد تا بتواند جنین ها را تلف کند.

راه انتقال:

انتقال جانبی از طریق ترشحات دستگاه تنفسی ( مهمترین راه) و دستگاه گوارش صورت می گیرد. آلودگی آب، دان، وسایل و تجهیزات مرغداری توسط مدفوع و نیز آلودگی برخی از واکسن ها ( از جمله برونشیت و آبله) به ویروس نیوکاسل در انتقال بیماری نقش دارند. ویروس ویروس را از اووسیت آیمریای طیور جدا کرده اند.

همه گیر شناسی :

میزبانان :

بسیاری از گونه های پرندگان ( هم وحشی و هم اهلی ). مرغها آسیب پذیرترین و مستعد ترین پرندگان در برابر این بیماری هستند و اردک و بوقلمون کمترین آسیب پذیری را در برابر این بیماری دارند . بایستی به این مورد توجه کرد که میزان مرگ و میر در دوران این بیماری در میان بسیاری از پرندگان به کشش ویروس بستگی دارد .

اشاعه بیماری: انتشار بیماری از طریق موارد زیر صورت می گیرد:

 • Ø      ارتباط مستقیم با ترشحات و بخصوص مدفوع پرندگان درگیر با بیماری . 
 • Ø      غذای آلوده .
 • Ø      آب آلوده .
 • Ø      وسایل آلوده .
 • Ø      محیط و محوطه آلوده .
 • Ø      لباسهای آلوده افراد مرتبط با پرندگان . 

منابع ویروس :

ترشحات چرکین از دستگاه تنفسی، مدفوع آلوده، تمامی قسمتهای لاشه پرنده بیمار .

ویروس این بیماری در خلال دوران بیماری و در دوره ایی محدود و در طول دوران نقاهت میتواند پخش شود . همچنین برخی از پرندگان قادر هستند که ویروس نیوکاسل را برای مدت یکسال با خود حمل کرده و در محیط پخش کنند .

نحوه بروز بیماری :

بیماری نیوکاسل در بسیاری از کشورهای جهان ، بومی و خاص همان مناطق میباشد . برخی از کشورهای اروپایی نیز برای سالهای دراز عاری از این بیماری کشنده و ویروس هولناک بودند . دوره بروز این بیماری با توجه به نوع آن بین چهار تا شش روز میباشد .

میزان مرگ و میر:

میزان مرگ و میر در دوران بیماری به این عوامل بستگی دارد: میزان کشندگی ویروس مورد نظر، کشش ویروس، چگونگی پاسخ دادن به ایمنی واکسن، وضعیت محیطی و وضعیت گله .

علائم بیماری:

 اشکال کلاسیک یا اصلی بیماری را در 5 دسته مطالعه می کنند.

 • فرم Doyle’s یاviscerotropic  velognic N.D (V.V.N.D.) : تمایل شدیدی به دستگاه گوارش و اعضای محوله بطنی دارد. هر سه علامت گوارشی،  تنفسی و عصبی در این فرم از بیماری قابل مشاهده است. در فرم گوارشی : کاهش شدید مصرف آب و دان ، تب (43 درجه سانتی گراد) و اسهال سبز دیده می شود. در فرم تنفسی : وجود رال تنفسی، عطسه، سرفه، خروج ترشحات از بینی و دهان، تنفش با دهان باز و تنگی نفس دیده می شود. در فرم عصبی: فلجی را به شدت های مختلف و در اندام های مختلف مشاهده می کنیم. فلجی بال، پا و گردن دیده می شود. چرخش گردن که بین دو پا و یا در پشت سر قرار می گیرد (بسته به محل درگیری مغز). در مواردی که جوجه مقاوم است علایم را به شکل نوک زدن به زمین می بینیم. در این فرم تلفات در هر دو گله جوان و بالغ تا 90% دیده می شود.
 • فرم Beach  یا Neurotropic velogenic N.D(N.V.N.D) : در این فرم علایم عصبی و تنفسی دیده می شود، فذا به آن پنوموآنسفالیت نیز گفته میشود. میزان تلفات در این فرم از نیوکاسل در جوجه های حساس تا 90% و در بالغین 10-50% می باشد.
 • فرم Beaudette : در این فرم ویروس از سویه مزوژونیک است. حدتش خیلی کمتر است. علایم عمدتاً تنفسی و گاهی عصبی می باشد. تلفات عموماً ندارد و در حداکثر شدتش تا 10% در جوجه ها تلفات می دهد. عمدتاً باعث کاهش تولید تخم مرغ در گله تخمگذار و کاهش تولید در گله گوشتی می گردد.
 • فرم Hitchner: در اثر سویه لنتوژنیک ایجاد می شود. در این فرم علایمی عموماً نداریم مگر علایم تنفسی که معمولاً بدون تلفات است.
 • فرم Asymptomatic Enteric N.D: این فرم سبب عفونت خفیف روده ای می شود. فقط در تست هماگلوتیناسیون متوجه تیتر آن می شویم . یعنی عموماً در گله واکسن نخورده بیماری دیده نمی شود ولی تیتر H.A  آن مثبت است.

* در سویه فوق حاد کزکردگی، دراز کشیدن، اسهال، ادم ناحیه سر، نشانه های عصبی، مرگ و میر 100 درصد، تولید تخم مرغهای بدون پوسته یا با پوسته نرم و متعاقباً قطع کامل تخمگذاری در ماکیان بالغ دیده می شود. در سویه مزوژنیک معمولاً بیماری تنفسی شدید وجود دارد.

* نشانه های تنفسی و عصبی: سرفه کردن و نفس نفس زدن، بالهای افتاده و آویزان، پاهای کشیده، پیچیدگی سر و گردن، افسردگی و عدم انجام فعالیتهای عادی، فلج شدن کامل پرنده، تخم مرغهای پرندگان آلوده پوسته های زبر و یا نازک دارند و همچنین آلبومین آنها میتواند حالت آبکی داشته باشد، تولید تخم مرغ کم شده و در برخی مواقع نیز تولید قطع میشود. مدفوع پرندگان مبتلا اسهالی بوده و سبز رنگ است، همچنین تورم در بافتهای اطراف چشم و گردن پرندگان درگیر با این بیماری دیده میشود .

 

علایم کالبد کشایی:

پرندگان زیادی را بایستی مورد آزمایش قرار داد تا ضایعات خاصی را در یک جمعیت مورد توجه قرار داد. در فرم های خیلی حاد در لاشه علامتی نداریم. علایم مشخصه نیوکاسل در دستگاه گوارش شامل خونریزی در غشاهای سروزی (روده ها، سنگدان، پیش معده)، خونریزی روی چربی های قلب و سنگدان، خونریزی در زیر غشاء سنگدان و غدد لنفاوی ناحیه سکوم می باشد. دستگاه گوارش معمولاً خالی است زیرا جوجه آّب و دان نمی خورد. در باز کردن روده یک سری نقاط خون ریزی به شکل پلاک های کوچک یا بزرگ دیده می شود. در دستگاه  تنفس، پر خونی و التهاب نای و وجود ترشحات یا حتی نقاط خونریزی در آن جلب توجه می کند. در فرم های خیلی حاد زرده داخل محوطه بطنی (در مرغان تخم گذار) افتاده و پاره می شود ولی عمدتاً پریتونیت نداریم. کیسه های هوایی هم ممکن است ملتهب شده و ظاهری کدر و پرخون پیدا کنند. ادم، خونریزی و حتی از بین رفتن و فساد تخمدانها نیز مشاهده می شود.

تشخیص بیماری:

تشخیص این بیماری را بایستی تا پس از جداسازی ویروس و شناسایی کامل آن به تعویق انداخت. علائم کالبدگشایی در تشخیص بیماری نیوکاسل اختصاصی نیستند.

نمونه گیری :

نمونه های لازم برای تشخیص این بیماری از کلوآک، نای یا مدفوع پرندگان زنده گرفته می شود . همچنین می توان نمونه گیری از مدفوع و یا ارگانهای مشترک پرندگان مرده را انجام داد .

تشخیص در آزمایشگاه :

شناسایی عامل بیماری :

گرفتن آزمایش بوسیله واکسیناسیون جنین جوجه های نه تا یازده روزه در درون تخم مرغ توسط :

آزمایش فعالیت هماگلوتیناسیون و جلوگیری از فعالیت هماگلوتیناسیون بوسیله آنتی سرم اختصاصی ویروس نیوکاسل .

 برآوردهای پاتوژنسیتی :

آزمایش نشان گذاری در فیبروبلاست جنین کشت داده شده، برآورد میانگین زمان مرگ در جنین جوجه، ( ICPI ) در جوجه های یکروزه، (IVPI ) در جوجه های شش هفته ایی. 

آزمایشهای سرولوژیک: Elisa ، نمونه خون، نمونه سرم .

تشخیص افتراقی:

 این بیماری ممکن است با برخی از بیماریهای زیر اشتباه گرفته شود:

Fowl Cholera

Avian Influenza

Laryngotracheitis

Fowl Pox (Diphteritic Form)

Psittacosis (Chlamydiosis) (Psittacosis Birds)

Mycoplasmosis

Infectious Bronchitis

acheco’s Parrot Disease (Psittacosis Birds)

 

همچنین ممکن است به اشتباه برخی از اختلالات مدیریتی مانند فقر آب ، غذا یا هوا تشخیص داده شود.

کنترل و پیشگیری:

انجام ضد عفونی و رعایت مسایل مدیریتی مفید است. مهمترین روش پیشگری انجام واکسیناسیون صحیح می باشد. باید توجه کرد که این بیماری متاسفانه هیچگونه درمانی ندارد .

واکسن های مورد مصرف عبارتند از :

1)     واکسن B1 که در 8 تا 10 روزگی تجویز می شود.

2)     واکسن Lasota که در 18 تا 21 روزگی تجویز می شود. از سویه لنتوژنیک تهیه شده است که در ایران نیز استفاده می شوند. روش مصرف اسپری، قطره چشمی، ترزیقی و خوراکی (به ترتیب اهمیت) می باشد.

3)     واکسن H

4)     واکسن Komarov  که از سویه مزوژنیک تهیه می شود.

5)     واکسن کشته : بیشتر به عنوان یادآور یا Booster استفاده می شود.

واکسن B1 و واکسن کشته را می توان با هم در 12-10 روزگی استفاده نمود. 

اقدامات بهداشتی :

جداسازی مطلق و شدید در هنگام بروز این بیماری( Isolation ) ، نابودی تمامی پرندگان مبتلا و همچنین پرندگانی که در معرض ارتباط مستقیم با این بیماری قرار داشته اند، ضدعفونی کامل و دقیق محوطه های درگیر و غیر درگیر، انهدام درس و صحیح لاشه ها، کنترل میزان آفتها در گله، پرهیز و اجتناب از تماس با پرندگانی که وضعیت سلامتی مشخصی ندارند، کنترل میزان رفت و آمد افراد و بهتر است که تمامی طیور موجود در فارم همسن باشند.

اقدامات درمانی :

واکسیناسیون با واکسنهای امولوسیون روغنی و همچنین واکسنهای زنده میتواند بصورت چشمگیری سبب کاهش تلفات در گله های طیور شود. واکسن B1 زنده و لاتوسا بایستی در آب آشامیدنی محلول شود و یا بصورت اسپری دانه درشت استفاده شود. این واکسنها را گاهی نیز در داخل بینی استفاده می کنند. جوجه های سالم بایستی هرچه زودتر بین روزهای یکم تا چهارم زندگی واکسینه بشوند، ولی تاخیر در واکسیناسیون اثرات واکسن را در هفته های دوم یا سوم کاهش می دهد. برخی از عفونتها مانند مایکوپلاسما ممکن است واکنش واکسن را شدیدتر کند. در این موارد میتوان از واکسنهای با ویروس کشته شده استفاده کرد.

Preview Image

Preview Image

Preview Image

Preview Imageنوشته شده توسط :آرمین
چهارشنبه 11 خرداد 1390-08:40 ب.ظ
نظرات() 

canadian pharmacy cialis 20mg
یکشنبه 6 خرداد 1397 11:31 ب.ظ
You have made some good points there. I looked on the web
for additional information about the issue and found most people
will go along with your views on this web site.
jocuri cu mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 06:03 ب.ظ
کار شگفت انگیز! این نوع اطلاعاتی است که قرار است باشد
در سراسر شبکه به اشتراک گذاشته شده است. در حال حاضر ترسناکی در گوگل وجود ندارد
بالا بیا برید و از وب سایت من راهنمایی بگیرید.

با تشکر از شما =)
online pharmacy
یکشنبه 6 اسفند 1396 11:30 ب.ظ
What's up to every , since I am genuinely eager of reading this
website's post to be updated regularly. It consists of nice stuff.
ultimate robot fighting hack
شنبه 5 اسفند 1396 09:57 ب.ظ
با تشکر از شما برای همه پست های باشکوه دیگر. جایی که دیگر ممکن است کسی باشد
این نوع اطلاعات را در چنین شیوه ای نوین از نوشتن دریافت کنید؟
من یک هفته پیش ارائه کردم و من در جستجوی چنین اطلاعاتی هستم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر